Oyun Hakkında :

Oyun yaklaşık 3 haftadan daha az bir süre zarfında 2018 Kod Ödülleri yarışması için Nazım Biçer tarafından Unreal Engine 4 motoruyla geliştirilmiştir.

Oyunun Amacı :

Oyun bağımlısı öğrencilere oyun oynayarak matematik ve fen bilimleri alanlarında bilgi öğretmek.

Oyunda görsel hafıza tekniği ve bi nevi eşya kazanmak için soru çözme tekniği bulunmaktadır. Bu oyunu belirtilen yaş gruplarında her kim oynarsa oynasın, burada öğretilen bilgileri belirli bir yaşa kadar asla unutmayacaktır.Oyunu oynayan kişinin girdiği birçok sınavda bu bilgilerin hepsi karşısına çıkacaktır.

Hikaye :

Karakterimiz yeni bir kütüphane almıştır ve kütüphanede belirli eksiklikler vardır.Karakterimiz oyuna ilk girdiğinde onu asistanı karşılamaktadır.Asistanı ona kütüphanesi hakkında bilgi verip onu gerekli kişilere yönlendirir.Karakterimiz kütüphanede çalışan personellerin yanına giderek kütüphanede eksik olan şeyleri söyler.Personeller karaktere sorular sorar. Karakter eğer soruları doğru bilirse, personeller karaktere eksik olan şeyleri verir. Ek olarak, oyunda günlük bilgiler mevcut.Oyunu oynayan kişi oyunu başlattığında günlük bilgilerden herhangi bir bilgi “yükleniyor ekranına” İPUCU olarak geliyor.Böylece öğrenci oyun yüklenirken bir bilgi öğrenmiş oluyor.

Oyun Özellikleri :

 • Hikaye
 • Arayüz
 • Görsel Hafıza Tekniği
 • Günlük Bilgiler
 • Asistan Sistemi
 • Oyun İçi Envanter Sistemi
 • Oyun İçi Diyalog Sistemi (soru-cevap)
 • Güncel (2018-2019) Matematik ve Fen Bilimleri Lise Müfredatı
 • Epik Grafik

Oyun İçi Görseller :

Oynanış Videosu :

S.S.S :

 1. Oyundaki karakterler neden değişik? :Oyundaki mevcut karakter Unreal Engine 4 motorunun kullanıcılarına verdiği ücretsiz karakter modelidir.Karakter modelleyecek vaktim olmadığı için bu karakteri kullanmak zorunda kaldım.”
 2. Oyunu Geliştirmeyi Düşünüyor musun? :Oyun Kod Ödülleri 2018 yarışması için geliştirildi.Eğer yarışmada ön eleme turuna kalırsam oyunu geliştireceğim.”
 3. Harita Tasarımı Sana mı Ait? : “Evet, harita tasarımı tamamiyle bana ait.Elimdeki mevcut modellerle kendi hayalimdeki kütüphanemi oyuna yansıtmaya çalıştım.
 4. Modeller Sana mı Ait? : “Hayır, haritada kullanılan modellerin hiçbiri bana ait değil.Zaman zarfı çok kısıtlı olduğu için hazır modeller kullanmak zorunda kaldım.”
 5. Oyun Hangi Yaş Gruplarına Hitap Ediyor? : “Oyun, Matematik ve fen bilimleri derslerini barındıran bütün sınavlara hitap ediyor.Dolayısıyla oyun, belirtilen derslerde sınava girecek bütün yaş gruplarına hitap ediyor.Fakat oyun, 14-20 yaşları arasındaki öğrenciler için geliştirilmiştir.”
 6. Yarışmayı Kazandın mı? : “Hayır, yarışmayı kazanmayı bırakın demodaya kalan ilk 25 projeye (ön eleme turuna) bile giremedim.Bu konu hakkında kafamda kurguladıklarımı sizlerle paylaşacak olursam, bu yarışma “BENCE” kod odülleri değil “torpil ödülleri”.Dahada derine inecek olursam eğer, ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim ve bu yarışmaya 3 haftadan daha az bir süre zarfında geliştirmiş olduğum Sorularla Kütüphanem projesiyle katıldım.Geliştirdiğim oyun; konu, fikir, oynanış, kalite ve birçok bakımdan yarışmaya katılan diğer oyunlara göre özgün, ve “BENCE” üst seviye bir oyun.Her neyse lafı fazla uzatmadan sadete gelmek istiyorum.Bu tür yarışmaların biz; hevesli ve meraklı GENÇLERE destek olması gerekirken köstek olması gerçekten içler acısı bir durum.Bu tarz davranışlar devam ettikçe bizler beyin göçü vermeye devam edeceğiz.
  Bundan sonra ne şahsım ne de ekibim malum vakıfların ve şirketlerin içinde bulunduğu hiçbir yarışmaya katılmayacaktır…Bu eleştiri tamamen şahsıma (Nazım Biçer) aittir.Bu yazmış olduğum eleştiri metninde tamamiyle KENDİ fikirlerimi ve düşüncelerimi savundum.SAYGILARIMLA”